| Gender | Female/Male |
|---|---|
| Degree Of Protection | IP68/IP67 |
| Cable AWG | 26AWG-22AWG |
| Connector Locking System | Solder |
| Custom | Acceptable |
| Contact | 3 4 5 8 12 17 Contacts |
|---|---|
| Coding | A B D X Coding |
| Rated Voltage | 250V |
| Rated Current | 4A |
| Cable Length | According To Customer Requirement |
| Customizable | Can Be Applied To Ambient Temperature -25-85°C |
|---|---|
| Installation Style Straight Insert | Installation Style Straight Insert |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| M12 Molding Connector Cable | Model Number |
| Brand | Rigoal Connector(RG) |
| Product Name | M8 BAcoding Female To Female Waterproof Cable |
|---|---|
| Standard | IEC61076-2-101 |
| Contacts | 3,4,5,6 Pins Are Available |
| Gender | Female |
| Coupling Nut/screw | Brass With Nickel Plated |
| Code | A B D Code |
|---|---|
| Pin | 3 4 5 8 12 17 Pin |
| Material Of Connector | CuZn,TPU Or PVC |
| Cable AWG | 26AWG-22AWG |
| Rated Current | 1A/2A/4A |
| Core | 3core,4core,5core,8core,12core,17core |
|---|---|
| Code | A B D X Coded |
| Rated Current | 4A |
| Rated Voltage | 250V |
| Degree Of Protection | IP68;IP67 |
| Gender | Male Or Female |
|---|---|
| Contact | 3 4 5 8 12 17 Contacts |
| Coding | A B D X Coding |
| Kind | Straight;Angle |
| Type | Free End;double Plugs |
| Gender | Female, Male |
|---|---|
| Contact Material | Golden Plating |
| Rated Voltage | 30V For 5/6/8 Pin, 60V For 3/4 Pin |
| Rated Current | 1.5A/2A/3A/4A |
| Temperature Range | -25°C ~ +85°C |
| Termination | Solder |
|---|---|
| Insert Material | TPU+GF |
| Contact Material | Brass With Gold Plated |
| Overmold Material | Transparent TPU |
| Coupling Material | Brass With Nickel Plated |
| Pin | 3 4 5 6 8 Pin |
|---|---|
| Coding | A B D Coding |
| Type | Molded |
| Rated Current | 1.5A;2A;3A;4A |
| Rated Voltage | 30V 60V |