| Custome Requiremnet | Accept |
|---|---|
| Rated Current | 10A |
| Rated Voltage | 250V |
| Mechanical Operation | >500 Mating Cycles |
| EMC Compliance | Not Shielded |
| Pin | 2 3 4 5 6 7 8 12 14 16 19 24 Pins |
|---|---|
| Type | Assembly |
| Rated Current | 7A For 2 3 Pin;6A For 4 5 Pin;5A For 6 7 8 12 Pin;3A For 14 16 19 Pin;1A For 24 Pin |
| Rated Voltage | 250V For 2 3 4 5 6 Pin;125V For 7 8 Pin;60V For 12 14 16 19 24 Pin |
| Contact Plating | Au(gold Plating) |
| Connector Design | M12 Female Connector |
|---|---|
| Termination | PCB |
| Upper Limit Temperature | 85 °C |
| Lower Limit Temperature | -40 °C |
| Rated Voltage | 60V |
| Type | RJ45, Molded |
|---|---|
| Application | Ethernet |
| Gender | Male |
| Products Name | M12 Molded Connector |
| Coding | X |
| Product Name | M12 B Code Feamle Molding Cable |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Insert Material | TPU+GF |
| Contact Material | Brass With Gold Plated |
| Overmold Material | Transparent TPU |
| Place Of Origin | China |
|---|---|
| Type | Waterproof Connector, Waterproof Connector |
| Application | Automation |
| Series | M12 |
| Coding | A,B,C,D,X |
| Rated Current | 4A |
|---|---|
| Rated Voltage | 250V |
| Contact Resistance | ≤10mΩ |
| Pin | 3pin,4pin.5pin,8pin,12pin,17pin |
| Code | A B D Xcoded |
| Rated Current | 2A For 8 Pin,4A For 4 Pin |
|---|---|
| Rated Voltage | 30V For 8 Pin,250V For 4 Pin |
| Positions | 3 4 5 6 8 12 17 Positions |
| Coded | A B D X Coded |
| Gender | Female;Male |
| Type | Cat 5e |
|---|---|
| Number Of Conductors | 4 |
| Product Name | M12 To Rj45 Connector Cable |
| Standard | IEC61076-2-101 |
| Contacts | 3,4,5,8,12pins Are Available |
| Coding | X |
|---|---|
| Function | Waterproof |
| Certificate | IP67 |
| Connector Locking | Fix Screw |
| Gender | Male |