| Contacts | 3+PE |
|---|---|
| Connector Design | M12 Molded Connector |
| Termination | Screw |
| Colour | Transparent |
| Cable Gland Size | PG11 |
| Place Of Origin | China |
|---|---|
| Type | Waterproof Connector, Waterproof Connector |
| Application | Automation |
| Series | M12 |
| Coding | A,B,C,D,X |
| Product Name | M12 Waterproof Plastic Series Connector |
|---|---|
| Termination | Screw/Solder/Crimp |
| Insert Material | TPU+GF |
| Contact Material | Brass With Gold Plated |
| Overmold Material | Transparent TPU |
| Interface | A B D X Coding |
|---|---|
| M12 Pin | 3 4 5 8 12 17 Pin |
| Type | Rear/front Lock |
| Contact Plating | Au(gold Plating) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Coded | A B D X Coded |
|---|---|
| Position | 3 4 5 8 12 17 Position |
| Type | Panel Mount/Assembly/molded Cable |
| Shape | Straight/Elbow |
| Rated Current | 1A/2A/4A |
| Type | Adapter |
|---|---|
| Application | Industrial Camera, Ethernet Work |
| Gender | Male&Female |
| Color | Black, Green |
| Product Name | M12 To RJ45 Connector Cable |
| Pin Number | 2 3 4 5 6 8 12pin |
|---|---|
| Coded | A/B/D/X |
| Rated Voltage | 250V |
| Rated Current | 4A |
| Insert Material | PA66+30%GF |
| Degree Of Protection | IP68/IP67 |
|---|---|
| Operating Temperature | -25°C~85°C |
| Type | Single Plug;double Plugs |
| Rated Voltage | 250V |
| Rated Current | 4A |
| Code | A B D Code |
|---|---|
| Pin | 3 4 5 8 12 17 Pin |
| Type | Panel Mount/Assembly/cable |
| Shape | Straight/Angle |
| Rated Current | 1A For 12 Pin/2A For 8 Pin/4A For 3 4 5 17 Pin |
| Place Of Origin | China |
|---|---|
| Type | Waterproof Connector, Waterproof Connector |
| Application | Automation |
| Series | M12 |
| Coding | A,B,C,D,X |