| Place Of Origin | China |
|---|---|
| Type | Waterproof Connector, Waterproof Connector |
| Application | Automation |
| Series | M12 |
| Coding | A,B,C,D,X |
| Contact Plating | Au(gold Plating) |
|---|---|
| Customization | Yes |
| Coding | D |
| Rated Current | 4A |
| Pin | 4 Pin |
| Connector Type | Male Female Plug |
|---|---|
| Type | ADAPTER |
| Color | Black |
| Contact Material | CuZn,TPU |
| Certificate | ISO9001/CE/ROHS |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Insert Material | TPU+GF |
| Overmold Material | Transparent TPU |
| Number Of Pole | 3/4/5/8/12/17pins |
| Degree Of Protect | IP67/IP68 |
| Gender | Male |
|---|---|
| Product | 7/8'' Connector |
| Socket Contact | CuSn |
| IP Rating | IP67 |
| Contact Numbers | 4pins |
| Product Name | M12 Connector |
|---|---|
| Type | Panel Mount |
| Contacts | 4 Pins |
| Gender | Female |
| Mating Cycle | >500times |
| Coded | A B D X Coded |
|---|---|
| Pins | 3 4 5 8 12 17 Pins |
| Shape | 90 Degrees / Straight |
| Gender | Female / Male |
| Degree Of Protection | IP68/IP67 |
| Coded | A B D X Coded |
|---|---|
| Pins | 3 4 5 8 12 17 Pins |
| Rated Current | 4A |
| Rated Voltage | 250V |
| Shape | 90 Degrees / Straight |
| Customization | Yes |
|---|---|
| Description | M12 To Rj45 Patch Cable, M12 Male To Rj45 Cable, M12 Female To Rj45 Cable, 10Gbps Gigabit X-coded M12 To Rj45 Ethernet Cable, IP67 Waterproof Male Rj45 To M12 Cable For Industry Ethernet Systems. |
| Application | Audio & Video |
| Contact Plating | Au(gold Plating) |
| Degree Of Protection | IP67/IP68 |
| Place Of Origin | Guangdong, China, China |
|---|---|
| Model Number | M12 4PIN |
| Application | Space, Automation |
| Series | M12 |
| Material Of Contact | CuZn(Brass) |