| Connector Insert | TPU/PA |
|---|---|
| Keywords | M8 Waterproof Connector |
| Connector Contacts | Brass With Gold Plated |
| Product Name | 3pin/4pin/5pin/6pin/8pin M8 Circular Connector |
| Orientation | Straight |
| Connector Design | M8 Male Connector |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Wire Gauge (mm) | 0.25 Mm² |
| Wire Gauge (AWG) | 24 |
| Contacts | 4pins |
| Product Name | M12 T Type Adapter |
|---|---|
| Termination | Screw |
| Insert Material | TPU+GF |
| Contact Material | Brass With Gold Plated |
| Overmold Material | Transparent TPU |
| Place Of Origin | China |
|---|---|
| Type | Waterproof Connector, Waterproof Connector |
| Application | Automation |
| Series | M12 |
| Coding | A,B,C,D,X |
| Contacts | 8Pins |
|---|---|
| Type | Female |
| Termination | Screw |
| Rated Voltage | 60V |
| Rated Impulse Voltage | 500V |
| Product Name | M12 Connector |
|---|---|
| Type | A Code |
| Poles | 8pins |
| Wire Gouge | AWG24-AWG26 |
| Mating Cycle | >500times |
| Gender | Female |
|---|---|
| Product | 7/8'' Connector |
| Type | Assembly Connector |
| IP Rating | IP67 |
| Poles | 4pins |
| M12 Current | 1A For 12 Pin/2A For 8 Pin/4A For 3 4 5 17 Pin |
|---|---|
| M12 Voltage | 30V For 8 12 Pin/60V For 5 Pin/250V For 3 4 17 Pin |
| M12 Coding | A B D Coding |
| Degree Of Protection | IP67/IP68 |
| Material Of D-SUB Connector | CuZn PA66 |
| Model Type | M5 Molding Connector |
|---|---|
| Poles | 4P |
| Connector Gender | Female To Female |
| Rated Current | 1A |
| Rated Voltage | 60V |
| Model Number | M23 Connector |
|---|---|
| Application | Power ,sensor,automotive,ethernet,car Etc. |
| Gender | Male And Female |
| Connector Locking System | Screw |
| Cable Outlet | 6-10mm |