| Pin | 3 4 5 6 8 12 17 Pin |
|---|---|
| Code | A B D Code |
| Operating Temperature | -25°C~85°C |
| Degree Of Protection | IP67/IP68 |
| Connector Locking System | Screw(12pin Is Solder Type) |
| Shell Material | Copper/Zinc |
|---|---|
| Core Material | PA |
| Overmold Material | PVC/TPU |
| Terminal Material | Phosphor Copper |
| Mating Cycle | >500times |
| Connector | 7/8" Connector |
|---|---|
| Wire Gauge (AWG) | 16 |
| Type | Assembly |
| IP Rating | IP67 |
| Contacts | 3+PE |
| Place Of Origin | China |
|---|---|
| Type | Waterproof Connector, Waterproof Connector |
| Application | Automation |
| Series | M12 |
| Coding | A,B,C,D,X |
| Product Name | M8 A Coding Female To Female Waterproof Cable |
|---|---|
| Standard | IEC61076-2-101 |
| Contacts | 3,4,5,6 Pins Are Available |
| Gender | Female |
| Coupling Nut/screw | Brass With Nickel Plated |
| Contact | Brass With Gold Plated |
|---|---|
| Sealing | Silica Gel |
| Voltage Rating | 60V |
| Contact Resistance | <10mΩ |
| Breakdown Voltage | 1.5KV/1minute |
| Application | Audio & Video |
|---|---|
| Rated Voltage | 250V |
| Degree Of Protection | IP68 |
| Mechanical Operation | >500 Mating Cycles |
| Contact Plating | Au(gold Plating) |
| Connector Design | M8 Male Connector |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Wire Gauge | 24 |
| Cable Outlet | 3,5 - 5,0 Mm |
| Lower Limit Temperature | -40 °C |
| Connector Gender | Male Connector |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Wire Gauge (mm) | 0.25 Mm² |
| Wire Gauge (AWG) | 24 |
| Cable Outlet | 3.5 - 5.0 Mm |
| Contacts | 6pins |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Type | Panel Mount |
| Insert Material | PA66 |
| Cable Temperature | -40℃~+125℃ |