| Connector Design | M8 Male Connector |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Wire Gauge | 24 |
| Cable Outlet | 3,5 - 5,0 Mm |
| Lower Limit Temperature | -40 °C |
| Type | Molding Connector |
|---|---|
| Gender | Feale To Female |
| Cable Jacket | PUR Or PVC |
| Pins | 4P |
| Connection Type | M12 To D-sub |
| Place Of Origin | China |
|---|---|
| Type | Waterproof Connector, Waterproof Connector |
| Application | Automation |
| Series | M12 |
| Coding | A,B,C,D,X |
| Place Of Origin | Guangdong, China, China |
|---|---|
| Brand Name | Rigoal Connector(RG) |
| Model Number | M5 Molding, M5 Connector |
| Type | Molding |
| Pins | 4p, 5P, 3P |
| Model Number | M8 Assembly PCB Panel Mount Connector |
|---|---|
| Application | Automotive, Sensor Or Automation |
| Product Name | M8 A Coding 3 4 5 6 8 Pin Male Assembly Connector |
| Contacts | 3,4pins Are Available |
| Shielding | Un-alaibable |
| Code | A Code |
|---|---|
| Pin | 5 8 Pin |
| Connector Locking System | Solder |
| Contact Plating | Au(gold Plating) |
| Material Of Connector | PUR,TPU Or PVC |
| Coded | A B D X Coded |
|---|---|
| Pole | 3 4 5 8 12 17 Poles |
| Type | Panel Mount/Assembly/molded Cable |
| Shape | Straight/Angle |
| Rated Current | 1A For 12 Pin/2A For 8 Pin/4A For 3 4 5 17 Pin |
| Coupling | Threaded Coupling |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Shell Material | Zinc Alloy With Nikelplate |
| Mating Cycle | 500times |
| Insert Material | PA66+%30GF |
| Gender | Male |
|---|---|
| Product | 7/8'' Connector |
| Socket Contact | CuSn |
| IP Rating | IP67 |
| Contact Numbers | 4pins |
| Contacts | 3 Poles |
|---|---|
| Connector Design | Weipu 17 Connector |
| Termination | Solder |
| Contact Material | Brass With Gold Plating |
| Connector Gender | Female |