| Contacts | 5 Pins |
|---|---|
| Connector Gender | Female To Female |
| Termination | Solder |
| Connector Type | SP21 Series |
| Contact Material | Brass With Gold Plating |
| Connector | 7/8" Connector |
|---|---|
| Wire Gauge (AWG) | 16 |
| Type | Assembly |
| IP Rating | IP67 |
| Contacts | 3+PE |
| Rated Current | 5A-13A |
|---|---|
| Max Temp | 260 Degreee |
| Poles | 2 3 4 5 6 7 9pin |
| Temperature Range | -40~+105 |
| Certification | CE, ROHs, Iso |
| Series | M8 |
|---|---|
| Connector Type | Plastic Vertical |
| Number Of Conntacts | 3/4/5/6/8 Pin |
| Gender | Female/Male |
| Orientation | Straight/Angled |
| Temperature Range | 20℃~+80℃ |
|---|---|
| Insert Material | PA66 |
| Contact Material | Copper Contact Gold Plating Contact |
| Rated Current | 4A/2A/1.5A |
| Cable Diameter | ≤4mm~≤8.0mm |
| Series | M16 |
|---|---|
| Standards Met | UL, CSA, EN |
| Pitch | 2mm |
| Contact Material | Brass |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Type | Adapter |
|---|---|
| Gender | Female/Male |
| Number Of Cores | 3/4/5/8/12/17 Pin |
| Mounting Type | Soldering/PCB Termination |
| Locking Way | Front/Rear Fastened |
| Power Supply | AC/DC 5-230V |
|---|---|
| Current Rating | Max. 2.5A |
| IP Ratings | IP67 Water Proof |
| Packaging Details | m8 4pin female ip67 waterproof panel mount solder connector 1.Our packaging:each pcs in one PE bag, then put in a small carton. 2.According to customer request. |
| Delivery Time | 14 |
| Orientation | Straight |
|---|---|
| IP Rating | IP67 |
| Type | Automation, Sensor Connector |
| Ambient Temperatu | -25C ~ + 85°C |
| Standard | IEC 61076-2-105 |
| Limiting Temperatu | '-25℃ - +85℃ |
|---|---|
| Sealing | NBR |
| Pins | 4p, 5P, 3P, 8P |
| Degree Of Protection | IP67 |
| Material | Aluminium Die-cast |