| Gender | Male & Female |
|---|---|
| Connector Type | Soldering |
| Rated Current | 1.5A-4A |
| Rated Voltage | 30-60V |
| Number Of Cores | 3/4/5/6/8 Pin |
| Name | M12 Connector |
|---|---|
| Rated Voltage | 250V |
| Rated Current At 40°C | 4A |
| Connection Method | PCB |
| Waterproof Degree | IP68 |
| IP Rating | IP67 |
|---|---|
| Type | Automation, Sensor Connector |
| Ambient Temperatu | -25C ~ + 85°C |
| Standard | IEC 61076-2-105 |
| Mating Endurance | ≥500 |
| Degree Of Protection | IP67/IP68 |
|---|---|
| Connector Locking System | Screw/Solder/PCB/Wire |
| Mechanical Operation | >500 Mating Cycles |
| Material Of Connector | CuZn PA66 |
| Contact Plating | Au(gold Plating) |
| Number Of Contacts | 2-5 |
|---|---|
| Cable Od | Max.5.5mm/7.5mm/10.0mm |
| Matreial | Plastic |
| Wire Specification | 24-14AWG |
| Wire Gauge | 18 AWG |
| Gender | Male |
|---|---|
| Type | DIN |
| Pins | 4P, 3P |
| Contacts | 3 Pin |
| Coupling Nut | Coupling Nut/screw |
| Pins | 4pin,8pin |
|---|---|
| Code | A / B Code |
| Orientation | Straight / Right Angle |
| Rated Current | 4A For 4/5pin, 2A For 8pin, 1.5A For 12pin |
| Standard | RG121100 |
| Gender | Female, Male |
|---|---|
| Contact Material | Golden Plating |
| Rated Voltage | 30V For 5/6/8 Pin, 60V For 3/4 Pin |
| Rated Current | 1.5A/2A/3A/4A |
| Temperature Range | -25°C ~ +85°C |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Brand Name | Rigoal |
| Gender | Male&Female |
| Application | Network / Audio & Video / Automotive |
| Type | ADAPTER |
| Rated Current | 2A;4A |
|---|---|
| Rated Voltage | 30V;250V |
| Coded | A B D X Coded |
| Positions | 3 4 5 6 8 12 17 Positions |
| Gender | Male/Female |