| Number Of Contacts | 2-5 |
|---|---|
| Product Name | Rigoal Wholesale Custom IP68 M16 2 3 4 5 6 8 9 10 Pin Solar Industrial LED Lamp Outdoor Waterproof Connector |
| Current | 2A-5A |
| Matreial | Plastic |
| Insulation Resistance | ≥1000MΩ |
| Pin | 3 4 5 8 12 17 Pin |
|---|---|
| IP Rating | IP67/IP68 |
| Mechanical Operation | >500 Mating Cycles |
| Type | Wire/Solder/Pcb |
| Coded | A B D X Coded |
| Rated Current | 1A For 12p/2A For 8p/4A For 3 4 5 17p |
|---|---|
| Rated Voltage | 30V For 8 12p/60V For 5p/250V For 3 4 17p |
| Pin | 3 4 5 8 12 17 Pin |
| Coded | A B D X Coded |
| Type | Wire/Solder/Pcb |
| Application | Automotive, Power, LED |
|---|---|
| Matreial | Plastic |
| Package | Carton |
| Product Name | Rigoal Wholesale Custom IP68 M16 2 3 4 5 6 8 9 10 Pin Solar Industrial LED Lamp Outdoor Waterproof Connector |
| Wire Gauge | 18 AWG |
| Degree Of Protection | IP67/IP68 |
|---|---|
| Standard | CAT5e/CAT6a |
| Connector Locking System | Screw/Solder/PCB/Wire |
| Gender | Male / Female |
| Cable OD | 5.5mm~7.0mm |
| Waterproof Grade | IP67/IP68 |
|---|---|
| Standard | CAT5e/CAT6a |
| Connection Mode | Screw/Solder/PCB/Wire |
| Material Of Connector | CuZn PA66 |
| Gender | Male / Female |
| Wire Specification | 24-14AWG |
|---|---|
| Product Category | LED Waterproof Connector |
| Connector Gender | Male/Female |
| Cable Od | Max.5.5mm/7.5mm/10.0mm |
| Certifications | CE, RoHS |
| Contacts | 2+PE |
|---|---|
| Connector Design | Female Connector |
| Termination | Screw Clamp |
| Degree Of Protection | IP65 |
| Contact Material | CuSn (bronze) |
| Product Connector | UCU Connector |
|---|---|
| Gender | Male |
| Current Rating | 5A |
| Contacts | 4pins |
| Contact Diameter | Φ1x4 |
| Model Type | M5 Molding Connector |
|---|---|
| Poles | 4P |
| Connector Gender | Female To Female |
| Rated Current | 1A |
| Rated Voltage | 60V |