| Minimum /Maximu | Operating Temperature: -25°C +85°C |
|---|---|
| IP Rating | 60V |
| Termination Method | PCB |
| Current Rating | 3A |
| Packaging Details | m8 4pin female ip67 waterproof panel mount solder connector 1.Our packaging:each pcs in one PE bag, then put in a small carton. 2.According to customer request. |
| Connector Coded | A、B、C、D、S、T、X |
|---|---|
| Number Of Positions | 3~17PIN |
| Rated Voltage | 30V-250V |
| Rated Current | 1.5A~4A |
| Insulation Resistance | ≥ 100 MΩ |
| Pin | 3 4 5 8 12 17 Pin |
|---|---|
| Coding | A B D X Coding |
| Contact Plating | Au(gold Plating) |
| Connector Locking System | Screw Locking |
| Mechanical Operation | >500 Mating Cycles |
| Type | ADAPTER |
|---|---|
| Gender | Male And Female |
| Model Number | M5,M8,M12 |
| Color | Black Or OEM Color |
| Code | A / B / D / K / L / X / S / T Code |
| Rated Current | 1.5A-4A |
|---|---|
| Rated Voltage | 30V-250V |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Degree Of Protection | IP67/IP68 |
| Connector Locking System | Solder/Screw/Pcb/Wire |
| Serie | M8 Connector |
|---|---|
| Contacts | 3pins |
| Gender | Male |
| Orientation | Straight |
| Rated Current | 4A |
| Product Name | UCU Connector |
|---|---|
| Gender | Female To Male |
| Current Rating | 10A |
| Poles | 6pins |
| Type | Shielded Connector |
| Product Name | M8 A Coding R/A Female To Female Waterproof Cable |
|---|---|
| Standard | IEC61076-2-101 |
| Contacts | 3,4,5,6 Pins Are Available |
| Gender | Female |
| Coupling Nut/screw | Brass With Nickel Plated |
| Pins NO. | 3 4 5 8 12 17 |
|---|---|
| Code | A B D X S |
| Cable AWG | 26AWG -22AWG /Custom |
| Contact Plating | Au(gold Plating) |
| Connector Material | CuZn,TPU Or PVC |
| Gender | Female |
|---|---|
| Code | A/B/D Coding |
| Rated Voltage | 30V For 5/6/8 Pin,60V For 3/4 Pin |
| Rated Current | 3/4 Pin:4A, 5pin:3A, 6pin:2A,8pin:1.5A |
| Orientation | Straight / Right Angle |