| Contacts | 5pins |
|---|---|
| Connector Gender | Male To Female |
| Termination | Screw |
| Type | PS21 Assembly To Panel Connector |
| Contact Material | Brass With Gold Plating |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Model Number | SP 11/13/17/21/29 Series |
| Application | Other |
| Brand Name | Rigoal |
| Type | Thread |
| Product Name | IP67 Waterproof M12 Plastic T Type Power Cable Connector |
|---|---|
| Insert Material | TPU+GF |
| Overmold Material | Transparent TPU |
| Number Of Pole | 2,3,4,5,6,8,12 Pins |
| Degree Of Protect | IP67/IP68 |
| Rated Current | 5A-13A |
|---|---|
| Max Temp | 260 Degreee |
| Poles | 2 3 4 5 6 7 9pin |
| Certification | CE ROHs |
| Shell Material | PC, Nylon66, Fire Resistance |
| Contacts | 6 Pins |
|---|---|
| Connector Gender | Male |
| Termination | Solder |
| Degree Of Protection | IP68 |
| Contact Material | Brass With Gold Plating |
| Contacts | 5 Pins |
|---|---|
| Connector Gender | Female To Female |
| Termination | Solder |
| Connector Type | SP21 Series |
| Contact Material | Brass With Gold Plating |
| Product Name | M12 Connector |
|---|---|
| Type | A Code |
| Poles | 8pins |
| Wire Gouge | AWG24-AWG26 |
| Mating Cycle | >500times |
| Number Of Contact | 2p |
|---|---|
| Cable Outer Diameter | 7-12MM |
| Rated Current(A) | 5A |
| Termination | Solder |
| Rated Voltage(AC.V) | 500V |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Model Number | M5,M8,M12 |
| Application | Automotive/Sensor/Electrical Equipment |
| Product Name | M12 Waterproof Cable Connector |
| Orientation | Straight / Right Angle / Straight To Right Angle / Y Type |
| Mate Model | Sp21 |
|---|---|
| Number Of Contact | 5p |
| Cable Outer Diameter | 7-12mm |
| Rated Current(A) | 5A,3A |
| Termination | Solder |