| Orientation | Orientation |
|---|---|
| IP Rating | IP67 |
| Type | Automation, Sensor Connector |
| Ambient Temperatu | -25C ~ + 85°C |
| Standard | IEC 61076-2-105 |
| Contacts | 3pins, 4pins, 5pins, 8 Pins,12pins Are Available |
|---|---|
| Function | Waterproof |
| Certificate | IP67 |
| Wire Insulation | PVC |
| Gender | Male |
| Product Name | M12 Molded Cable |
|---|---|
| Application | Sensor Or Automation |
| Coupling Nut/screw | Brass With Nickel Plated |
| Standard | IEC61076-2-101 |
| Contacts | 3 4 5 6 8 12pins |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Brand Name | Rigoal Connector(RG) |
| Model Number | M12 X Code Ethernet Connectors |
| Type | SCART, Molded |
| Coding | X |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Model Number | DIN43650A |
| Application | Industrial |
| Product Name | M12 Cable Connector To Solenoid Valve DIN43650A Connector |
| Termination | Molding |
| Pin | 3 4 5 8 12 17 Pin |
|---|---|
| Coding | A B D X Coding |
| Contact Plating | Au(gold Plating) |
| Connector Locking System | Screw Locking |
| Mechanical Operation | >500 Mating Cycles |
| Rated Current | 4A |
|---|---|
| Type | DIN |
| Product Name | Customizable M12 Waterproof Connector For Automotive Industrial Aviation LED Solar Ethernet |
| Aviation Connectors | Ethernet Connectors |
| Gender | Male Female |
| Application | Automotive Industrial Aviation LED Solar |
|---|---|
| Rated Current | 4A |
| Type | DIN |
| Brand | RENHOTEC |
| Product Category | M12 Waterproof Connector |
| Contacts | 2+PE / 3+PE |
|---|---|
| Coding | Size A B C |
| Degree Of Protection | IP67 |
| EMC Compliance | Not Shielded |
| Gender | Female Connector |
| Model Number | M5 |
|---|---|
| Pins | 4P |
| Gender | Female |
| Type | Cable Connector |
| Rated Current | 1A |