| Pins | 4p, |
|---|---|
| Mounting Type | PCB Mount / Panel Mount / Cable |
| Termination Style | Solder Type / PCB Mount |
| Orientation | Straight |
| Temperature Range | -25°C ~ + 85°C |
| Product Name | M12 Connector |
|---|---|
| Type | Panel Mount |
| Contacts | 5Poles |
| Gender | Male |
| Mating Cycle | >500times |
| Pins | 8pin |
|---|---|
| Number Of Contacts | 2 - 24 Pin |
| Rated Current | 3 - 10 A |
| Cable Length | Based On Customer's Request |
| Coupling | Threaded Coupling |
| IP Rating | IP67 |
|---|---|
| Type | Automation, Sensor Connector |
| Ambient Temperatu | -25C ~ + 85°C |
| Standard | IEC 61076-2-105 |
| Mating Endurance | ≥500 |
| Place Of Origin | China |
|---|---|
| Type | Waterproof Connector, Waterproof Connector |
| Application | Automation |
| Series | M12 |
| Coding | A,B,C,D,X |
| Place Of Origin | Guangdong, China, China |
|---|---|
| Model Number | M12 4PIN |
| Application | Space, Automation |
| Series | M12 |
| Material Of Contact | CuZn(Brass) |
| Pin | 3 4 5 8 12 17 Pin |
|---|---|
| Coding | A B D Coding |
| Gender | Male/Female |
| Type | Panel Mount/Assembly/cable |
| Rated Current | 1A For 12 Pin/2A For 8 Pin/4A For 3 4 5 17 Pin |
| Pin | 2 3 4 5 6 7 8 12 14 16 19 24 Pins |
|---|---|
| Type | Assembly |
| Rated Current | 7A For 2 3 Pin;6A For 4 5 Pin;5A For 6 7 8 12 Pin;3A For 14 16 19 Pin;1A For 24 Pin |
| Rated Voltage | 250V For 2 3 4 5 6 Pin;125V For 7 8 Pin;60V For 12 14 16 19 24 Pin |
| Contact Plating | Au(gold Plating) |
| Series | Lemo Redel Push-pull Connector |
|---|---|
| Alternative | LEMO PKG, ODU G5 |
| Durability | >1000 Cycles |
| Insert | TPU+GF |
| Connection Times | 2000 |
| Current Voltage | 30V |
|---|---|
| Contacts | 7P |
| Connector Locking | Fix Screw |
| Alternative | LEMO PKG, ODU G5 |
| Durability | >1000 Cycles |