| Contacts Of Number | 2 3 4 5 6 7 8 12 14 19 24Pins |
|---|---|
| Gender | Male |
| Wire Gauge | Max. 0,75 Mm2 (max. AWG 20) |
| Rated Voltage | 60 V |
| Rated Impulse Voltage | 500V |
| Application | Aviation / Sensor/Electrical Equipment/Industrial Etc.., Sensor Or Automation |
|---|---|
| Product Name | M12 Molded Cable Connector |
| Standard | IEC61076-2-101 |
| Contact Way | Screw |
| Insert Material | Pa66+gf20% |
| Gender | Female, Male |
|---|---|
| Contact Material | Golden Plating |
| Rated Voltage | 30V For 5/6/8 Pin, 60V For 3/4 Pin |
| Rated Current | 1.5A/2A/3A/4A |
| Temperature Range | -25°C ~ +85°C |
| Application | Power |
|---|---|
| Gender | Female |
| Pins | 4p, 5P, 3P, 2P,6p,8p |
| Current Rating | 3A,1.5A |
| IP Rating | 60V |
| Series | M8 |
|---|---|
| Connector Type | Plastic Vertical |
| Number Of Conntacts | 3/4/5/6/8 Pin |
| Gender | Female/Male |
| Orientation | Straight/Angled |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Model Number | M8 Y Type |
| Application | Automotive / Power / Aviation / Sensor |
| Contact Material | Copper(silver Plated/gold) |
| Shell Material | PVC Cable Plastic And Brass Alloy |
| Poles | 2 3 4 5 6 7 9pins |
|---|---|
| Connector Design | Weipu Connector |
| Termination | Solder |
| IP Rating | IP68 |
| Contact Material | Brass With Gold Plating |
| Pin | 2 3 4 5 7 8 9 10 12 16 17 20 24 26 Pin |
|---|---|
| Rated Current | 3A,5A,10A,13A,15A,25A,30A,50A |
| Rated Voltage | 125V,180V,200V,250V,500V |
| Type | Panel Mount/Assembly/With Cable |
| Test Voltage(AC.V)1min | 1000,1200,1500 |
| Pin | 2 3 4 5 7 8 9 10 12 16 17 20 24 26 Pin |
|---|---|
| Rated Current | 3A,5A,10A,13A,15A,25A,30A,50A |
| Rated Voltage | 125V,180V,200V,250V,500V |
| Type | Panel Mount/Assembly/With Cable |
| Test Voltage(AC.V)1min | 1000,1200,1500 |
| Type | Adapter |
|---|---|
| Application | Sensor/Automotive |
| Gender | Male & Female |
| Color | Black, Metal |
| Product Name | M12 Molding Head Connector |