| Product Name | M12 8pin Molding Cable |
|---|---|
| Application | Sensor Or Automation |
| Coupling Nut/screw | Brass With Nickel Plated |
| Standard | IEC61076-2-101 |
| Contacts | 3 4 5 6 8 12pins |
| Serie | M8 Connector |
|---|---|
| Connection Type | Y Adapter |
| Gender | Male And Female |
| Orientation | Straight |
| Rated Current At 40°C | 4A |
| Cable Specification | 0.15m㎡~0.2m㎡ |
|---|---|
| Diameter Range | Φ5.5mm~Φ7mm |
| Contact Diameter And Number | 4 Pins |
| Rated Current | 1.5A |
| Flammability Rating | UL94-V0 |
| Connector Type | Molding Connector |
|---|---|
| Gender | Female To Female |
| Cable Jacket | PUR Or PVC |
| Poles | 4P |
| Connect Type | M12 To D-sub |
| Gender | Female/Male |
|---|---|
| Degree Of Protection | IP68/IP67 |
| Cable AWG | 26AWG-22AWG |
| Connector Locking System | Solder |
| Custom | Acceptable |
| Model Number | M5 M8 M12 M16 M23 |
|---|---|
| Application | Aviation / Sensor/Electrical Equipment/Industrial Etc.., Se |
| Standard | IEC61076-2-101 |
| Contact Way | Screw |
| Insert Material | Pa66+gf20% |
| Application | Audio & Video |
|---|---|
| Pins | 2 3 4 5 6 7 8 12 14 19 24 Pin |
| Termination Style | Screw-joint / Solder Type |
| Rated Voltage | 125/250V |
| Outlet | Suitable OD 4-8mm Cable |
| Color | Blue |
|---|---|
| Gender | Male And Female |
| Insert Material | PPS, Max Temperature 260℃ |
| Mating Cycle | 500 |
| Certificate | CE RoHS ISO9001 |
| Product Name | M12 Connector |
|---|---|
| Type | Panel Mount |
| Contacts | 3 4 5 6 8 12 17 Pin |
| Gender | Male |
| Mating Cycle | >500times |
| Pin | 3 4 5 8 12 17 Pin |
|---|---|
| IP Rating | IP67/IP68 |
| Mechanical Operation | >500 Mating Cycles |
| Type | Wire/Solder/Pcb |
| Coded | A B D X Coded |