| Product Name | Rigoal M16 IP 68 Connector Fast Cable Waterproof Solar Socket Plug Male/female DIN 3/5 Pin Electrical Connector |
|---|---|
| Protection Level | IP67/IP68 Waterproof |
| Type | ADAPTER |
| Degree Of Protection | IP67/IP68 |
| Connector Locking System | Solder |
| Product Category | M16 Circular Connector |
|---|---|
| Certificate | ISO9001/CE/ROHS |
| Application | Audio & Video |
| Type | ADAPTER |
| Contact Plating | Au(gold Plating) |
| Product Name | IP67 Waterproof M12 Plastic T Type Power Cable Connector |
|---|---|
| Insert Material | TPU+GF |
| Overmold Material | Transparent TPU |
| Number Of Pole | 2,3,4,5,6,8,12 Pins |
| Degree Of Protect | IP67/IP68 |
| Rated Current | 1A For 12 Pin/2A For 8 Pin/4A For 3 4 5 17 Pin |
|---|---|
| Rated Voltage | 30V For 8 12 Pin/60V For 5 Pin/250V For 3 4 17 Pin |
| Pin | 3 4 5 8 12 17 Pin |
| Coding | A B D X Coding |
| Cable AWG | 26AWG-22AWG |
| Temperature Range | -40°C ~ + 125°C |
|---|---|
| Sealing | O-ring |
| Number Of Contacts | 3 / 4 / 5 / 8 / 12 / 17 |
| IP Rating | IP67 |
| Pins | 4p, 5P, 12p, 3P, 8P, 6P, 17P |
| Coding | A B D X Coding |
|---|---|
| Pin | 3 4 5 8 12 17 Pin |
| Degree Of Protection | IP67/IP68 |
| Rated Current | 1A For 12 Pin/2A For 8 Pin/4A For 3 4 5 17 Pin |
| Rated Voltage | 30V For 8 12 Pin/60V For 5 Pin/250V For 3 4 17 Pin |
| Pin | 3 4 5 8 12 17 Pin |
|---|---|
| Coding | A B D Coding |
| Connector Locking System | Solder |
| Material Of Connector | PUR,TPU Or PVC |
| Contact Plating | Au(gold Plating) |
| Cable Outer Diameter | 4.0-8.0mm |
|---|---|
| Pin Number | 2/ 3/ 4/ 5/ 7/ 8/ 9/ 12/ 14/ 15/ 17/ 19 |
| Current Rating | 5A |
| Connector Insert | PA66 |
| Connector Shell | Nickel Plated |
| Number Of Contacts | 3 / 4 / 5 / 6 / 7 / 8 / 12 / 14 / 24 Pin |
|---|---|
| Cable Type | M16 Assembly Connector |
| Rated Current | 3A / 5A / 7A / 10A |
| Temperature Range | -25°C ~ + 85°C |
| Certificate | CE ROHS ISO |
| Pin | 3 4 5 8 12 17 Pin |
|---|---|
| Coding | A B D X Coding |
| Gender | Male/Female |
| Operating Temperature | -25°C~85°C |
| Degree Of Protection | IP67/IP68 |