| Connector Insert | TPU/PA |
|---|---|
| Keywords | M8 Waterproof Connector |
| Connector Contacts | Brass With Gold Plated |
| Product Name | 3pin/4pin/5pin/6pin/8pin M8 Circular Connector |
| Orientation | Straight |
| Product Name | M12 Connector |
|---|---|
| Type | Panel Mount |
| Contacts | 3 4 5 6 8 12 17 Pin |
| Gender | Male |
| Mating Cycle | >500times |
| Application | Power, LED, Electrical Equipment |
|---|---|
| Assemble Style | Front Panel Mounted |
| Max. Cable OD | 10mm |
| Working Temperature | -45 ℃~+105℃ |
| Type | RJ45 |
| Orientation | Straight |
|---|---|
| IP Rating | IP67 |
| Type | Automation, Sensor Connector |
| Ambient Temperatu | -25C ~ + 85°C |
| Standard | IEC 61076-2-105 |
| Contacts | 3pins |
|---|---|
| Connector Gender | Male To Female |
| Termination | Solder |
| Degree Of Protection | IP68 |
| Contact Material | Brass With Gold Plating |
| Connector Name | RJ45 Connector |
|---|---|
| Application | Ethernet |
| Contact Plating | 50 Micron Gold |
| Operating Temperature | –40°C To +70°C |
| Mating Cycles | 1,000 Cycles Compliant |
| Rated Current | 5A-13A |
|---|---|
| Max Temp | 260 Degreee |
| Poles | 2 3 4 5 6 7 9pin |
| Certification | CE ROHs |
| Shell Material | PC, Nylon66, Fire Resistance |
| Contacts Of Number | 8Pins |
|---|---|
| Gender | Female |
| Wire Gauge | Max. 0,75 Mm2 (max. AWG 20) |
| Rated Voltage | 60 V |
| Rated Impulse Voltage | 500V |
| Rated Current | 5A-13A |
|---|---|
| Max Temp | 260 Degreee |
| Poles | 2 3 4 5 6 7 9pin |
| Temperature Range | -40~+105 |
| Certification | CE, ROHs, Iso |
| Connector Type | M5 Molding Connector |
|---|---|
| Contacts | 4P |
| Gender | Male To Male |
| Oriental | Right Angle And Straight |
| Rated Current | 1A |