| Rated Current | 5A-13A |
|---|---|
| Max Temp | -20℃~+85℃ |
| Durability (Plug/Unplug) | 500 Times |
| Waterproof Level | IP68 |
| Pins Range | 3 Pin |
| Model Number | M23 Connector |
|---|---|
| Application | Power ,sensor,automotive,ethernet,car Etc. |
| Gender | Male And Female |
| Connector Locking System | Screw |
| Cable Outlet | 6-10 Mm |
| Product Name | M16 Circular Connector |
|---|---|
| Voltage Rating | 500V |
| Number Of Contacts | 4 |
| IP Rating | IP67 |
| Standards Met | UL, CSA, EN |
| Termination Method | Crimp |
|---|---|
| Contact Material | Brass |
| Operating Temperature | -20°C To +85°C |
| Insulator Material | PBT |
| Series | M16 |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Model Number | SP 11/13/17/21/29 Series |
| Application | Other |
| Brand Name | Rigoal |
| Type | Thread |
| Orientation | Straight |
|---|---|
| IP Rating | IP67 |
| Type | Automation, Sensor Connector |
| Ambient Temperatu | -25C ~ + 85°C |
| Standard | IEC 61076-2-105 |
| Pin | 2 3 4 5 7 8 9 10 12 16 17 20 24 26 Pin |
|---|---|
| Rated Current | 3A,5A,10A,13A,15A,25A,30A,50A |
| Rated Voltage | 125V,180V,200V,250V,500V |
| Type | Panel Mount/Assembly/With Cable |
| Test Voltage(AC.V)1min | 1000,1200,1500 |
| Pin | 2 3 4 5 7 8 9 10 12 16 17 20 24 26 Pin |
|---|---|
| Rated Current | 3A,5A,10A,13A,15A,25A,30A,50A |
| Rated Voltage | 125V,180V,200V,250V,500V |
| Type | Panel Mount/Assembly/With Cable |
| Test Voltage(AC.V)1min | 1000,1200,1500 |
| Rated Temperature | -40°C ~ + 80°C |
|---|---|
| Wire Gauge | 0.14mm2(AWG 26) |
| Insulation Resistance | ≥100 MΩ |
| Contact Resistance | ≤6mΩ |
| Contacts Plating | Au(Gold) |
| Cores | 2.3.4.5.6.7.9pins |
|---|---|
| Gender | Male |
| Termination | Solder |
| IP Level | IP68 |
| Shell Material | PC,Nylon66,fire Resistance: V-0 |