| Pin | 3 4 5 8 12 17 Pin |
|---|---|
| Coding | A B D X Coding |
| Outlet | Suitable OD 4-8mm Cable |
| Connector Locking System | Screw Locking (12pin Is Solder Type) |
| Mechanical Operation | >500 Mating Cycles |
| Pin | 3 4 5 8 12 17 Pin |
|---|---|
| Coding | A B D Coding |
| Connector Locking System | Solder |
| Material Of Connector | PUR,TPU Or PVC |
| Contact Plating | Au(gold Plating) |
| Pins | 4p, 5P, 12p, 3P, 8P, 2P |
|---|---|
| Code | A / B / C / D / K / L / X / S / T Code |
| Connector Type | To M12 / D-sub / RJ45 / USB / MINI DIN / M8 / GX12 |
| Rated Voltage | 250V For 3/4 Pin, 60V For 5/6pin, 30V For 8/12/17pin |
| IP Rating | IP67 / IP68 |
| Coupling | Threaded Coupling |
|---|---|
| Insert Material | Pa66+gf20% |
| Termination | Crimping/solder |
| Rated Voltage | 150V-260V |
| Shell Material | Zinc Alloys With Nikelplate |
| Product Name | M12 T Type |
|---|---|
| Gender | Female To Male |
| Overmold Material | PVC / TPU |
| Terminal Material | Phosphor Copper |
| Mating Cycle | >500times |
| Product Name | M12 T Type Assembly Connector |
|---|---|
| Gender | Female |
| Overmold Material | PVC/TPU |
| Terminal Material | Phosphor Copper |
| Mating Cycle | >500times |
| Shell Material | Copper / Zinc |
|---|---|
| Core Material | PA |
| Overmold Material | PVC / TPU |
| Terminal Material | Phosphor Copper |
| Mating Cycle | >500times |
| Product Name | M12 T Type |
|---|---|
| Core Material | PA |
| Overmold Material | PVC/TPU |
| Terminal Material | Phosphor Copper |
| Mating Cycle | >500times |
| Connector Design | M12 Male Connector |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Wire Gauge (mm) | 0,34 Mm² |
| Wire Gauge (AWG) | 22 |
| Contacts | 5pins |
| Shell Material | Copper/Zinc |
|---|---|
| Connector Gender | Female |
| Overmold Material | PVC/TPU |
| Terminal Material | Phosphor Copper |
| Mating Cycle | >500times |