| Connector Design | M8 Male Connector |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Wire Gauge (mm) | 0.25 Mm² |
| Wire Gauge (AWG) | 24 |
| Cable Outlet | 3.5 - 5.0 Mm |
| Connector Design | Male Connector |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Wire Gauge (mm) | 0,25 Mm² |
| Wire Gauge (AWG) | 24 |
| Cable Outlet | 3,5 - 5,0 Mm |
| Type | Adapter |
|---|---|
| Application | Sensor/Automotive |
| Gender | Male & Female |
| Color | Black, Metal |
| Product Name | M12 Molding Head Connector |
| Serie | M8 Connector |
|---|---|
| Connection Type | Y Adapter |
| Gender | Female |
| Orientation | Straight |
| Rated Current | 4A |
| Gender | Male And Female |
|---|---|
| Connector Type | Male Female Plug |
| Code | A/B/D Coded |
| Contact Material | CuZn, TPU |
| Rated Voltage | 30V For 5/6/8 Pin, 60V For 3/4 Pin |
| Gender | Male & Female |
|---|---|
| Connector Type | Soldering |
| Rated Current | 1.5A-4A |
| Rated Voltage | 30-60V |
| Number Of Cores | 3/4/5/6/8 Pin |
| Gender | Female |
|---|---|
| Code | A/B/D Coding |
| Rated Voltage | 30V For 5/6/8 Pin,60V For 3/4 Pin |
| Rated Current | 3/4 Pin:4A, 5pin:3A, 6pin:2A,8pin:1.5A |
| Orientation | Straight / Right Angle |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Model Number | 7/8 Assembly |
| Application | Audio & Video |
| Rated Voltage | 300V |
| IP Degree | IP67 |
| Gender | Female / Male |
|---|---|
| Connector Type | Panel Mount |
| Number Of Pins | 3/4/5/8/12/17 Pin |
| Mounting Type | Soldering Termination |
| Locking Mechanism | Front/rear Fastened |
| Serie | M8 Connector |
|---|---|
| Contacts | 3pins |
| Gender | Male |
| Orientation | Straight |
| Rated Current | 4A |