| Coding | A |
|---|---|
| Material Of Connector | CuZn,TPU |
| Termination Style | Screw-joint / Solder Type |
| Rated Voltage | 125/250V |
| Contact Resistance | ≤5mΩ |
| Rated Current | 5A/6A/7A |
|---|---|
| Product Category | M16 Circular Connector |
| Temperature Range | -25℃~85 ℃ |
| Standard | IEC 61076-2-101 |
| Contact Plating | Au(gold Plating) |
| Series | M16 |
|---|---|
| Standards Met | UL, CSA, EN |
| Pitch | 2mm |
| Contact Material | Brass |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Contacts Of Number | 2 3 4 5 6 7 8 12 14 19 24Pins |
|---|---|
| Gender | Female |
| Wire Gauge | Max. 0,75 Mm2 (max. AWG 20) |
| Rated Voltage(V) | 60 V(32V) |
| Rated Impulse Voltage | 500V |
| Contact Pin | 8 Pin |
|---|---|
| Standard | IEC61076-2-101 |
| Model Number | M16 Panel Mount |
| IP Rated | IP67 |
| Mechanical Operation | >500 Mating Cycles |
| Contact Pin | 8 Pin |
|---|---|
| Standard | IEC61076-2-101 |
| Model Number | M16 Panel Mount |
| Operating Temperatur | -40℃~85 ℃ |
| Connector Locking System | Screw |
| Operating Temperature | -20℃~80 ℃ |
|---|---|
| Connector Series | M16 |
| Coding | A |
| Application | Audio & Video |
| Type | ADAPTER |
| Termination Method | Crimp |
|---|---|
| Contact Material | Brass |
| Operating Temperature | -20°C To +85°C |
| Insulator Material | PBT |
| Series | M16 |
| Contact Carrier | PA66+GF |
|---|---|
| Termination | Soldering |
| IP Rating | IP67 , IP68 |
| Rated Temperature | -25°C...+70°C |
| Coupling Nut/screw | Brass,nickel-plated,CNC |
| Number Of Contacts | 8Pins |
|---|---|
| Termination | Screw |
| Gender | Male |
| Rated Current | 1A 3A 5A 6A 7A |
| Rated Impulse Voltage | 500V |