| Gender | Male Female |
|---|---|
| Type | M8 2 3 4 5 6 8 Pin Connector |
| Contacts | 3 4 5 6 8 Pins |
| Coupling Nut | Brass With Nickel Plated |
| Shielding | Unavailable |
| Gender | Male Female |
|---|---|
| Pin Count | 3 4 5 6 8 |
| Coupling Material | Brass With Nickel Plated |
| Shielding | Unavailable |
| Contact Method | Screw |
| Insulation Resistance | >1000MΩ |
|---|---|
| Series | Lemo Redel Push-pull Connector |
| Connection Times | 2000 |
| Certifications | UL, CSA, RoHS |
| Contacts | 7P |
| Place Of Origin | Shen Zhen, China |
|---|---|
| Model Number | M16 |
| Type | M16 Female Connector |
| Application | Automotive |
| Gender | Male |
| Product Name | 2 Pin Plastic Connector |
|---|---|
| Gender | Female |
| Current Rating | 10A |
| Contacts | 2pins |
| Connector Type | UCU FUS-1 |
| Shell Material | Copper / Zinc |
|---|---|
| Core Material | PA |
| Overmold Material | PVC / TPU |
| Terminal Material | Phosphor Copper |
| Mating Cycle | >500times |
| Serie | M8 Connector |
|---|---|
| Contacts | 3pins |
| Gender | Male |
| Orientation | Straight |
| Rated Current | 4A |
| Shell Material | Metal / Plastic |
|---|---|
| Rated Voltage | 250V For 3/4 Pin, 60V For 5/6pin, 30V For 8/12/17pin |
| Connector Type | To M12 / D-sub / RJ45 Ethernet / USB / MINI DIN / M8 / GX12 |
| Application 1 | Miniature Sensors / Industrial Camera / Electrical Bike |
| Code | A / B / C / D / K / L / X / S / T Code |
| Connector Design | Female And Male Connector |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Wire Gauge | 0.34 Mm² |
| Wire Gauge (AWG) | 22 24 26 |
| Cable Outlet | 3.5 - 5.0 Mm |
| Pins | 3 4 5 8 12pin |
|---|---|
| Termination | Crimping Or Solder |
| Certificate | CE ROHS |
| Insert Material | PA66+GF20% |
| Mating Cycle | 500 |