| Gender | Male Female, Male |
|---|---|
| Type | M8 CONNECTOR |
| Contacts | 3 4 5 6 8 Pins |
| Coupling Nut | Brass With Nickel Plated |
| Shielding | Unavailable |
| Pins | 3 4 5 8 12pin |
|---|---|
| Termination | Crimping Or Solder |
| Certificate | CE ROHS |
| Insert Material | PA66+GF20% |
| Mating Cycle | 500 |
| Operating Temperature | -40°C-125°C |
|---|---|
| Degree Of Protection | IP67 |
| Termination | Solder Termination |
| Mechanical Operation | >500 Mating Cycles |
| Contact Resistance | ≤3mΩ |
| Code | A B D Code |
|---|---|
| Pin | 3 4 5 8 12 17 Pin |
| Rated Current | 1A For 12 Pin/2A For 8 Pin/4A For 3 4 5 17 Pin |
| Rated Voltage | 30V For 8 12 Pin/60V For 5 Pin/250V For 3 4 17 Pin |
| Connector Locking System | Solder |
| Pin | 2 3 4 5 6 7 8 12 14 16 19 24 Pins |
|---|---|
| Contact Plating | Au(gold Plating) |
| Rated Current | 7A For 2 3 Pin;6A For 4 5 Pin;5A For 6 7 8 12 Pin;3A For 14 16 19 Pin;1A For 24 Pin |
| Rated Voltage | 250V For 2 3 4 5 6 Pin;125V For 7 8 Pin;60V For 12 14 16 19 24 Pin |
| Material Of Housing | Zinc Diecasting Nickel Plated |
| M12 Pin | 3 4 5 8 12 17 Pin |
|---|---|
| Interface | A B D X Code |
| Type | Rear/front Lock |
| Contact Plating | Au(gold Plating) |
| Material Of Connector | CuZn,TPU |
| Gender | Male-Female |
|---|---|
| Shielding | Non-Shielded |
| Type | Medium Voltage, DIN |
| Certificate | IP67 |
| Over-mold Material | PVC Or TPU |
| Product Name | M12 Molding Sensor Connector |
|---|---|
| Termination | Screw |
| Insert Material | TPU+GF |
| Contact Material | Brass With Gold Plated |
| Overmold Material | Transparent TPU |
| Product Name | M8 3PIN Board Rear Mounted Flange Waterproof Connector |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Insert Material | TPU+GF |
| Contact Material | Brass With Gold Plated |
| Overmold Material | Transparent TPU |
| Type | Adapter |
|---|---|
| Gender | Male |
| Application | Automotive And Sensor |
| Pins | 4P |
| Connection Type | M12 To RJ45 Connector |