| Orientation | Straight |
|---|---|
| IP Rating | IP67 |
| Type | Automation, Sensor Connector |
| Ambient Temperatu | -25C ~ + 85°C |
| Standard | IEC 61076-2-105 |
| Shell Material | Copper / Zinc |
|---|---|
| Core Material | PA66 |
| Overmold Material | PVC/TPU |
| Terminal Material | Phosphor Copper |
| Temperature | -20℃~+80℃ |
| Gender | Male |
|---|---|
| Coupling Nut/screw | Brass With Nickel Plated |
| Contacts | 3 4 5 6 8 12pins |
| IP Degree | IP67/IP68 |
| Certificate | CE IP68 ROHS |
| Product Name | Waterproof M12 Sensor Circular Connector |
|---|---|
| Termination | Screw |
| Insert Material | TPU+GF |
| Contact Material | Brass With Gold Plated |
| Overmold Material | Transparent TPU |
| Temperature Range | -40℃~+105℃ |
|---|---|
| Gender | Male & Female |
| Current Rating | 5A |
| Connector Terminal | Phosphor Bronze |
| Connector Insert | PA66 |
| Connector Shell | Nickel Plated |
|---|---|
| Cable Outer Diameter | 4.0-8.0mm |
| Voltage Rating | 250V |
| Current Rating | 5A |
| Temperature Range | -40℃~+105℃ |
| Model Number | M12- A- 4p5p |
|---|---|
| Gender | Female |
| Product Name | Metal 4pin 5pin Cable M12 Shield Connector |
| Rated Voltage | 48 V AC / 60 V DC |
| Approval | ROHS, CE |
| Temperature Range | 20℃~+80℃ |
|---|---|
| Insert Material | PA66 |
| Contact Material | Copper Contact Gold Plating Contact |
| Rated Current | 4A/2A/1.5A |
| Cable Diameter | ≤4mm~≤8.0mm |
| Pins | 3 4 |
|---|---|
| IP Rating | IP67 |
| Type | Assembly Connector |
| Shell Material | Zinc Alloys With Nikelplate |
| Insert Material | Pa66+gf20% |
| Model Type | M5 Molding Connector |
|---|---|
| Poles | 4P |
| Connector Gender | Female To Female |
| Rated Current | 1A |
| Rated Voltage | 60V |