| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Model Number | M12 Series Sensor Connectors |
| Application | Industrial And Automative |
| Product Name | 2/3/4/5/8/12/17Pin M12 Circular Connector |
| Orientation | Straight |
| Connector Name | RJ45 Connector |
|---|---|
| Application | Ethernet |
| Contact Plating | 50 Micron Gold |
| Operating Temperature | –40°C To +70°C |
| Mating Cycles | 1,000 Cycles Compliant |
| Connector Design | Female And Male Connector |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Wire Gauge | 0.34 Mm² |
| Wire Gauge (AWG) | 22 24 26 |
| Cable Outlet | 3.5 - 5.0 Mm |
| Connector | 7/8" Connector |
|---|---|
| Wire Gauge (AWG) | 16 |
| Type | Assembly |
| IP Rating | IP67 |
| Contacts | 3+PE |
| Cable Outer Diameter | 4.0-8.0mm |
|---|---|
| Pin Number | 2/ 3/ 4/ 5/ 7/ 8/ 9/ 12/ 14/ 15/ 17/ 19 |
| Current Rating | 5A |
| Connector Insert | PA66 |
| Connector Shell | Nickel Plated |
| Orientation | Straight |
|---|---|
| IP Rating | IP67 |
| Type | Automation, Sensor Connector |
| Ambient Temperatu | -25C ~ + 85°C |
| Standard | IEC 61076-2-105 |
| Connector Shell | Nickel Plated |
|---|---|
| Cable Outer Diameter | 4.0-8.0mm |
| IP Rating | IP67 |
| Connector Type | M8 |
| Material | Copper, Plastic |
| Connector Shell | Nickel Plated |
|---|---|
| Wire Gauge | 24-20AWG |
| Connector Terminal | Phosphor Bronze |
| Connector Insert | PA66 |
| Pin Number | 2/ 3/ 4/ 5/ 7/ 8/ 9/ 12/ 14/ 15/ 17/ 19 |
| Place Of Origin | China |
|---|---|
| Type | Waterproof Connector, Waterproof Connector |
| Application | Automation |
| Series | M12 |
| Coding | A,B,C,D,X |
| Orientation | Straight |
|---|---|
| IP Rating | IP67 |
| Type | Automation, Sensor Connector |
| Ambient Temperatu | -25C ~ + 85°C |
| Standard | IEC 61076-2-105 |