| Serie | M8 Connector |
|---|---|
| Connection Type | Y Adapter |
| Gender | Male And Female |
| Orientation | Straight |
| Rated Current At 40°C | 4A |
| Type | 2PE;3PE |
|---|---|
| Size | A B C Size |
| Series | Base;plug;molded Cable |
| Operating Temperature | -30°C~120°C |
| Connector Locking System | Screw |
| Pin | 8P8C |
|---|---|
| Color | Black |
| Locking System | Screw |
| Type | Assembly/Panel Mount/Molded |
| Cable OD | 5.5mm~7.0mm |
| Outlet | Suitable OD 4-8mm Cable |
|---|---|
| Contact Plating | Au(gold Plating) |
| Material Of Connector | CuZn,TPU |
| Contact Resistance | ≤10mΩ |
| Mechanical Operation | >500 Mating Cycles |
| Place Of Origin | China |
|---|---|
| Type | Waterproof Connector |
| Application | Automation |
| Series | M12 |
| Coding | A,B,C,D,X |
| Gender | Female, Male |
|---|---|
| Contact Material | Golden Plating |
| Rated Voltage | 30V For 5/6/8 Pin, 60V For 3/4 Pin |
| Rated Current | 1.5A/2A/3A/4A |
| Temperature Range | -25°C ~ +85°C |
| Product Connector | UCU Connector |
|---|---|
| Gender | Male |
| Current Rating | 10A |
| Contacts | 10pins |
| Connector Type | UCU FUS-1 |
| Serie | M8 Connector |
|---|---|
| Contacts | 3pins |
| Gender | Male |
| Orientation | Straight |
| Rated Current | 4A |
| Product Connector | UCU Connector |
|---|---|
| Gender | Female To Male |
| Current Rating | 10A |
| Contacts | 7pins |
| Mating Style | Screw |
| Gender | Male Female, Male |
|---|---|
| Type | M8 CONNECTOR |
| Contacts | 3 4 5 6 8 Pins |
| Coupling Nut | Brass With Nickel Plated |
| Shielding | Unavailable |