| Connecting Mode | Screw Locking |
|---|---|
| Protection Level | IP68 |
| Cable Specification | Max 12AWG |
| Diameter Diameter/number | Φ2.4 |
| Current Rating(A) | 20A |
| Cable Specification | 0.15m㎡~0.2m㎡/26-24 AWG |
|---|---|
| Diameter Range | Φ5.5mm~Φ7mm |
| Contact Diameter And Number | 4 Or 9 |
| Rated Current (A) | 1.5A |
| Flammability Rating | UL94-V0 |
| Cable Specification(mm) | 0.15m㎡~0.2m㎡ |
|---|---|
| Diameter Range | Φ5.5mm~Φ7mm |
| Contact Diameter And Number | 4 Pins |
| Flammability Rating | UL94-V0 |
| Copper Needles | Copper Shell |
| Contacts | 5pins And 3+PE |
|---|---|
| Connector Design | M12 And Solenoid Valve C |
| Termination | Screw |
| Protect Level | IP65 |
| Contact Material | Copper |
| Pins | 4pin,8pin |
|---|---|
| Code | A / B Code |
| Orientation | Straight / Right Angle |
| Rated Current | 4A For 4/5pin, 2A For 8pin, 1.5A For 12pin |
| Standard | RG121100 |
| Series | M8 |
|---|---|
| Connector Type | Plastic Vertical |
| Number Of Conntacts | 3/4/5/6/8 Pin |
| Gender | Female/Male |
| Orientation | Straight/Angled |
| Pin | 2 3 4 5 6 7 8 12 14 16 19 24 Pins |
|---|---|
| Contact Plating | Au(gold Plating) |
| Rated Current | 7A For 2 3 Pin;6A For 4 5 Pin;5A For 6 7 8 12 Pin;3A For 14 16 19 Pin;1A For 24 Pin |
| Rated Voltage | 250V For 2 3 4 5 6 Pin;125V For 7 8 Pin;60V For 12 14 16 19 24 Pin |
| Material Of Housing | Zinc Diecasting Nickel Plated |
| Connector Coded | A、B、D |
|---|---|
| Number Of Positions | 3~17PIN |
| Rated Voltage | 30V-250V |
| Rated Current | 1.5A~4A |
| Insulation Resistance | ≥ 100 MΩ |
| Pole | 3 4 5 8 12 17 Pole |
|---|---|
| Code | A B D Code |
| Rated Current | 1A For 12 Pin/2A For 8 Pin/4A For 3 4 5 17 Pin |
| Rated Voltage | 30V For 8 12 Pin/60V For 5 Pin/250V For 3 4 17 Pin |
| Contact Plating | Au(gold Plating) |
| IP Rating | IP67 |
|---|---|
| Ambient Temperatu | -25C ~ + 85°C |
| Standard | IEC 61076-2-105 |
| Mating Endurance | ≥500 |
| Connector Insert | PA66+30%GF |