| Connector Type | M12 4pin Female |
|---|---|
| Usage | Automation |
| Color | Blue |
| Rated Voltage | 60V |
| Warranty | 12 Months |
| Shell Material | Metal / Plastic |
|---|---|
| Rated Voltage | 250V For 3/4 Pin, 60V For 5/6pin, 30V For 8/12/17pin |
| Connector Type | To M12 / D-sub / RJ45 Ethernet / USB / MINI DIN / M8 / GX12 |
| Application 1 | Miniature Sensors / Industrial Camera / Electrical Bike |
| Code | A / B / C / D / K / L / X / S / T Code |
| Application | Automotive |
|---|---|
| Pins | 4pin,8pin |
| IP Degree | IP67/IP68 |
| Certificate | ISO CE RoHS |
| Product Name | M12 Panel Receptacles |
| Pins | 5P |
|---|---|
| Mounting Type | PCB Mount / Panel Mount / Cable |
| Mounting Feature | Front Mount / Back Mount / 4 Hole Flange |
| Rated Voltage | 250V For 3/4 Pin, 60V For 5pin, 30V For 8/12/17pin |
| Coding | A / B / C / D / K / L / X / S / T Code |
| Customization | Yes |
|---|---|
| Description | M12 To Rj45 Patch Cable, M12 Male To Rj45 Cable, M12 Female To Rj45 Cable, 10Gbps Gigabit X-coded M12 To Rj45 Ethernet Cable, IP67 Waterproof Male Rj45 To M12 Cable For Industry Ethernet Systems. |
| Application | Audio & Video |
| Contact Plating | Au(gold Plating) |
| Degree Of Protection | IP67/IP68 |
| Shell Material | Copper / Zinc |
|---|---|
| Core Material | PA |
| Overmold Material | PVC / TPU |
| Terminal Material | Phosphor Copper |
| Mating Cycle | >500times |
| Limiting Temperatu | '-25℃ - +85℃ |
|---|---|
| Sealing | NBR |
| Pins | 4p, 5P, 3P, 8P |
| Degree Of Protection | IP67 |
| Material | Aluminium Die-cast |
| Application | Automotive |
|---|---|
| Pins | 4p |
| Number Of Position | : 2 / 3 / 4 / 5 / 6 / 8 / 12 / 17 PIN |
| Mounting Type | PCB Mount / Panel Mount / Cable |
| Rated Voltage | 250V For 3/4 Pin, 60V For 5pin, 30V For 8/12/17pin |
| Pins | 4p, |
|---|---|
| Mounting Type | PCB Mount / Panel Mount / Cable |
| Termination Style | Solder Type / PCB Mount |
| Orientation | Straight |
| Temperature Range | -25°C ~ + 85°C |
| Product Name | M12 Or Solenoid Value C Connector |
|---|---|
| Termination | Screw/soleder/crimp |
| Insert Material | TPU+GF |
| Contact Material | Brass With Gold Plated |
| Overmold Material | Transparent TPU |