| Gender | Female |
|---|---|
| Code | A/B/D Coding |
| Rated Voltage | 30V For 5/6/8 Pin,60V For 3/4 Pin |
| Rated Current | 3/4 Pin:4A, 5pin:3A, 6pin:2A,8pin:1.5A |
| Orientation | Straight / Right Angle |
| Contacts | 3+PE |
|---|---|
| Degree Of Protection | IP65 |
| Poles | 3PINS |
| EMC Compliance | Not Shielded |
| Contact Material | CuSn (bronze) |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Contact Pin | 12 Pin |
| Standard | IEC61076-2-101 |
| Model Number | M12 Panel Mount |
| IP Rated | IP67 |
| Pin | 2 3 4 5 6 7 8 12 14 16 19 24 Pins |
|---|---|
| Type | Assembly |
| Rated Current | 7A For 2 3 Pin;6A For 4 5 Pin;5A For 6 7 8 12 Pin;3A For 14 16 19 Pin;1A For 24 Pin |
| Rated Voltage | 250V For 2 3 4 5 6 Pin;125V For 7 8 Pin;60V For 12 14 16 19 24 Pin |
| Contact Plating | Au(gold Plating) |
| Custome Requiremnet | Accept |
|---|---|
| Rated Current | 10A |
| Rated Voltage | 250V |
| Mechanical Operation | >500 Mating Cycles |
| EMC Compliance | Not Shielded |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Contact Pin | 12 Pin |
| Standard | IEC61076-2-101 |
| Model Number | M12 Panel Mount |
| Operating Temperatur | -40℃~85 ℃ |
| Pin | 2 3 4 5 7 8 9 10 12 16 17 20 24 26 Pin |
|---|---|
| Rated Current | 3A,5A,10A,13A,15A,25A,30A,50A |
| Rated Voltage | 125V,180V,200V,250V,500V |
| Type | Panel Mount/Assembly/With Cable |
| Test Voltage(AC.V)1min | 1000,1200,1500 |
| Rated Voltage | 250V |
|---|---|
| Rated Current | 10A |
| Pin | 2 + PE;3 + PE |
| Size | SizeA,SizeB,SizeC |
| Tail | PG7/PG9 |
| Contacts | 8Pins |
|---|---|
| Type | Female |
| Termination | Screw |
| Rated Voltage | 60V |
| Rated Impulse Voltage | 500V |
| Pins | 8pin |
|---|---|
| Number Of Contacts | 2 - 24 Pin |
| Rated Current | 3 - 10 A |
| Cable Length | Based On Customer's Request |
| Coupling | Threaded Coupling |