| Contacts Of Number | 2 3 4 5 6 7 8 12 14 19 24Pins |
|---|---|
| Gender | Male |
| Wire Gauge | Max. 0,75 Mm2 (max. AWG 20) |
| Rated Voltage | 60 V |
| Rated Impulse Voltage | 500V |
| Contacts | 8Pins |
|---|---|
| Type | Square Panel Mount Connector |
| Gender | Female |
| Rated Voltage | 60 V |
| Rated Impulse Voltage | 500V |
| Poles | 8Pins |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Connector Gender | Male |
| Rated Current | 5A |
| Rated Impulse Voltage | 500V |
| Connector Design | Male Connector |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Degree Of Protection | IP65 |
| Contact Material | CuSn (bronze) |
| Contact Plating | Sn(tin) |
| Contacts Of Number | 8Pins |
|---|---|
| Gender | Male |
| Wire Gauge | Max. 0,75 Mm2 (max. AWG 20) |
| Rated Voltage(V) | 60 V(32V) |
| Rated Current | 5A |
| Application | Factory Automation And Process Control |
|---|---|
| Product Name | M8 Panel Mount Connector |
| Termination | Soldering |
| Rated Voltage | 60V |
| Coupling Nut/screw | Brass,nickel-plated,CNC |
| Mechanical Operation | >500 Mating Cycles |
|---|---|
| Gender | Female / Male |
| Application | Industrial Internet Of Things (IIoT) |
| Contact Resistance | ≤10mΩ |
| Advantages | Speed, Reliability, And Ruggedness |
| Place Of Origin | China |
|---|---|
| Type | Waterproof Connector, Waterproof Connector |
| Application | Automation |
| Series | M12 |
| Coding | A,B,C,D,X |
| Pins | 3 4 5 8 12 17 Pins |
|---|---|
| Coded | A B D Coded |
| Gender | Female To Male |
| Operating Temperature | -25°C~85°C |
| Material Of Connector | CuZn,TPU Or PVC |
| Place Of Origin | China |
|---|---|
| Type | Waterproof Connector, Waterproof Connector |
| Application | Automation |
| Series | M12 |
| Coding | A,B,C,D,X |