| Contacts | 8Pins |
|---|---|
| Type | Female |
| Termination | Screw |
| Rated Voltage | 60V |
| Rated Impulse Voltage | 500V |
| Rated Voltage | 250V-600V |
|---|---|
| No. Of Contac | 4pin- 19pin |
| Insert Material | PA66+GF30% |
| Color | Silver |
| Contact The Body | Adopt High Grade Copper |
| Model Number | M12 Y Type Connector |
|---|---|
| Application | Automotive |
| Pin | 4 5 6pin |
| Ambient Temperature | -20℃ ~ +80℃ |
| Insulation Resistance | ≥100MΩ |
| Coupling Nut/screw | Brass With Nickel Plated |
|---|---|
| Insulation Resistance | ≥ 100M Ω |
| Operation Cycles | > 800 |
| Connector SeriesM23 Connectors | M23 Connectors |
| Connector Contacts | Brass With Gold Plated |
| Pins | 6pin 9pin 12pin 19pin 16pin |
|---|---|
| Waterproof Rate | Ip67/68 |
| Insert Material | PA66 |
| Rated Voltage | 150V |
| Contact Material | Brass, Gold Plated |
| Connector Design | M12 Male Connector |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Wire Gauge (mm) | 0.25 Mm² |
| Wire Gauge (AWG) | 24 |
| Cable Diameter | 4 Mm- 8 Mm |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Contact Pin | 2 Pin |
| Current Rating | 50A Max |
| Model Number | Weipu Connector |
| Connector Type | Push Locking |
| Contact Pin | 5 Pin |
|---|---|
| Current Rating | 50A Max |
| Connector Type | Push Locking |
| IP Rated | IP67 |
| Application | Industrial,Mobile Automation Equipment |
| Model Number | 7/8 Connector |
|---|---|
| Application | Power,LED,Electrical Equipment |
| Product Name | Electrical Connector |
| Overmold | Transparent TPU |
| Insert | TPU+GF |
| Model Number | M5 M8 M12 M16 M23 |
|---|---|
| Application | Aviation / Sensor/Electrical Equipment/Industrial Etc.., Se |
| Standard | IEC61076-2-101 |
| Contact Way | Screw |
| Insert Material | Pa66+gf20% |