| Type | M16 LED Waterproof Connector |
|---|---|
| Gender | Female To Male |
| Poles | 8pins |
| Mating Style | Quick Connect |
| Protect Level | IP67 |
| Product Name | M12 Molded Cable |
|---|---|
| Application | Sensor Or Automation |
| Coupling Nut/screw | Brass With Nickel Plated |
| Standard | IEC61076-2-101 |
| Contacts | 3 4 5 6 8 12pins |
| Product Name | M5 M8 M12 M16 Molded Cable |
|---|---|
| Standard | IEC61076-2-101 |
| Contact Way | Screw |
| Insert Material | Pa66+gf20% |
| Coupling Nut/screw | Brass With Nickel Plated |
| Cable Specification | 0.15m㎡~0.2m㎡/26-24 AWG |
|---|---|
| Diameter Range | Φ5.5mm~Φ7mm |
| Rated Current (A) | 1.5A |
| Contact Resistance | <30mΩ |
| Withstanding Voltage (AC.V) 1 Minute | 1000V |
| Pins | 4p, 5P, 12p, 3P, 8P, 6P, 17P |
|---|---|
| Coding | A |
| IP Rating | IP67 |
| Temperature Range | -40°C ~ + 125°C |
| Cable Length | Base On Customer Request |
| Pin Number | 2 3 4 5 6 8 |
|---|---|
| Rated Voltage | 250V |
| Contact Material | Copper (gold-plated) |
| Temperature Range | -25~+85 |
| Gender | Female |
| Product Name | T Type Power Waterproof Connector Cable |
|---|---|
| Termination | Screw |
| Insert Material | TPU+GF |
| Contact Material | Brass With Gold Plated |
| Overmold Material | Transparent TPU |
| Coupling | Threaded Coupling |
|---|---|
| Insert Material | Pa66+gf20% |
| Termination | Crimping/solder |
| Rated Voltage | 150V-260V |
| Shell Material | Zinc Alloys With Nikelplate |
| Pin | 3 / 4 / 5 / 6 / 8 Pin |
|---|---|
| Rated Voltage | 60V For 3/4/5/6 Pin, 30V For 8 Pin |
| Insulation Resistance | ≥100 MΩ |
| Direction | Straight / Angled |
| Certificate | CE RoHS ISO9001 |
| Model Number | 7/8 Panel Mounting Waterproof Connector |
|---|---|
| Application | Power, Automotive |
| Coupling Nut/screw | Brass With Nickel Plated |
| Termination Method | Screw |
| IP Rating | IP67/IP68 |