| Connector Design | M8 Connector |
|---|---|
| Termination | Welding |
| Wire Gauge | 24 |
| Cable Outlet | 3,5 - 5,0 Mm |
| Upper Limit Temperature | 85 °C |
| Contacts | 3pins And 3+PE |
|---|---|
| Connector Design | M12 And Solenoid Valve C |
| Termination | Screw |
| Degree Of Protection | IP65 |
| Contact Material | Copper |
| Application | Power |
|---|---|
| Pins | 12pin |
| Waterproof Rate | Ip67/68 |
| Rated Current | 16*8A/3*10A |
| Insert Material | PA66 |
| Connector Gender | Female Male |
|---|---|
| Termination | Screw |
| Wire Gauge (mm) | 0.25 Mm² |
| Wire Gauge (AWG) | 24 |
| Cable Outlet | 3,5 - 5,0 Mm |
| Model Number | M16 Connectors |
|---|---|
| Application | Automotive |
| Pins | 14P, 4p, 5P, 7P, 9P, 3P, 8P, 2P, 6P |
| Contact Resistance | ≤5mΩ |
| Mating Endurance | > 500 Cycle |
| Pins | 3pin 4pin 5pin |
|---|---|
| Pin | Brass/Gold |
| IP Degree | Ip67/68 |
| Type | Molded |
| Rated Current | 13A |
| Temperature Range | 20℃~+80℃ |
|---|---|
| Insert Material | PA66 |
| Contact Material | Copper Contact Gold Plating Contact |
| Rated Current | 4A/2A/1.5A |
| Cable Diameter | ≤4mm~≤8.0mm |
| Application | Power |
|---|---|
| Gender | Male |
| Pins | 3 4 5 6 8pin |
| IP Degree | Ip67/68 |
| Core Material | PA66 |
| Application | Factory Automation And Process Control |
|---|---|
| Product Name | M8 Panel Mount Connector |
| Termination | Soldering |
| Rated Voltage | 60V |
| Coupling Nut/screw | Brass,nickel-plated,CNC |
| Contacts Of Number | 2 3 4 5 6 7 8 12 14 19 24Pins |
|---|---|
| Gender | Female |
| Wire Gauge | Max. 0,75 Mm2 (max. AWG 20) |
| Rated Voltage(V) | 60 V(32V) |
| Rated Impulse Voltage | 500V |