| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Model Number | M16 Assembly |
| Application | Automotive |
| Pins | 8pin |
| Rated Current | 3 - 10 A |
| M12 Pin | 3 4 5 8 12 17 Pin |
|---|---|
| Coding | A B D X Coding |
| Connector Locking System | Solder/Pcb/Wire |
| Contact Plating | Au(gold Plating) |
| Material Of Connector | CuZn,TPU |
| Product Name | M12 Connector |
|---|---|
| Type | A Code |
| Poles | 5p |
| Connector Gender | Male |
| Mating Cycle | >500times |
| Pins | 5P |
|---|---|
| Mounting Type | PCB Mount / Panel Mount / Cable |
| Mounting Feature | Front Mount / Back Mount / 4 Hole Flange |
| Rated Voltage | 250V For 3/4 Pin, 60V For 5pin, 30V For 8/12/17pin |
| Coding | A / B / C / D / K / L / X / S / T Code |
| Orientation | Straight |
|---|---|
| IP Rating | IP67 |
| Type | Automation, Sensor Connector |
| Ambient Temperatu | -25C ~ + 85°C |
| Standard | IEC 61076-2-105 |
| IP Rating | IP67 |
|---|---|
| Type | Automation, Sensor Connector |
| Ambient Temperatu | -25C ~ + 85°C |
| Standard | IEC 61076-2-105 |
| Mating Endurance | ≥500 |
| Place Of Origin | China |
|---|---|
| Model Number | M16 |
| Application | Automotive, Sensor Or Automation |
| Product Name | M16 Assembly Connector Cable |
| Brand Name | Rigoal Connector |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Model Number | GX |
| Application | Audio & Video |
| Pin | 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Pin |
| Rated Current(A) | 5/7/10/12/15/20 |
| Product Category | M23 Connector |
|---|---|
| Current Rating | 30A |
| Material Of Contact | CuZn (Messing/brass) |
| Poles | 6P |
| Temperature Range | -20°C~125°C |
| Product Name | M12 Connector |
|---|---|
| Type | Panel Mount |
| Contacts | 3 4 5 6 8 12 17 Pin |
| Gender | Male |
| Mating Cycle | >500times |