| Pin | 3 / 4 / 5 / 6 / 8 Pin |
|---|---|
| Rated Voltage | 60V For 3/4/5/6 Pin, 30V For 8 Pin |
| Insulation Resistance | ≥100 MΩ |
| Direction | Straight / Angled |
| Coding | A/B/D/K/L/M/S/T/X |
| Pins | 3 4 5 8 12 17 Pins |
|---|---|
| Coded | A B D X Coded |
| Shape | Angle / Straight |
| Gender | Female / Male |
| Type | Shielded /Unshielded |
| Connector Design | M8 Male Connector |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Wire Gauge (mm) | 0.25 Mm² |
| Wire Gauge (AWG) | 24 |
| Cable Outlet | 3.5 - 5.0 Mm |
| Cores | 2.3.4.5.6.7.9pins |
|---|---|
| Gender | Male |
| Termination | Solder |
| IP Level | IP68 |
| Shell Material | PC,Nylon66,fire Resistance: V-0 |
| Contacts | 12pins |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Type | Square Panel Mount |
| Cable Temperature | -40℃~+125℃ |
| Shell Material | Copper / Zinc |
| Model Number | M5 |
|---|---|
| Pins | 3P |
| Gender | Male |
| Type | Cable Connector |
| Rated Current | 1A |
| Application | Power |
|---|---|
| Gender | Female/Male |
| Pins | 4p, 5P, 3P, 2P |
| Product Name | M8 Assembly Connector |
| Crimp Mouth Diameter | 2.0mm |
| Coding | A / B / C / D / K / L / X / S / T Code |
|---|---|
| Temperature Range | -25°C ~ + 85°C |
| Rated Voltage | DC60V AC50V |
| Contact Material | Brass, Gold Plated |
| Mating Cycle | >100 Times |
| Application | Power |
|---|---|
| Pins | 19P |
| Waterproof Rate | Ip67/68 |
| Rated Current | 16*8A/3*10A |
| Insert Material | PA66 |
| Temperature Range | 20℃~+80℃ |
|---|---|
| Insert Material | PA66 |
| Contact Material | Copper Contact Gold Plating Contact |
| Rated Current | 4A/2A/1.5A |
| Cable Diameter | ≤4mm~≤8.0mm |