| Orientation | Straight |
|---|---|
| IP Rating | IP67 |
| Type | Automation, Sensor Connector |
| Ambient Temperatu | -25C ~ + 85°C |
| Standard | IEC 61076-2-105 |
| Place Of Origin | China |
|---|---|
| Type | Waterproof Connector, Waterproof Connector |
| Application | Automation |
| Series | M12 |
| Coding | A,B,C,D,X |
| Type | Molded Cable |
|---|---|
| Gender | Male To Male |
| Core | 8pin 8core |
| Cable OD | 5.5mm~7.0mm |
| Cable Length | Usually 20cm To 30cm;According To Customer Requirement |
| Pin | 2pin;3pin |
|---|---|
| Size | A,B,C |
| Type | Plug,Base;Molded Cable |
| Rated Current | 10A |
| Rated Voltage | 250V |
| Degree Of Protection | IP67/IP68 |
|---|---|
| Connector Locking System | Screw/Solder/PCB/Wire |
| Mechanical Operation | >500 Mating Cycles |
| Material Of Connector | CuZn PA66 |
| Contact Plating | Au(gold Plating) |
| Connector Design | M12 Male Connector |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Wire Gauge (mm) | 0,34 Mm² |
| Wire Gauge (AWG) | 22 |
| Contacts | 5pins |
| Product Name | M12 X Coding To RJ45 Cable |
|---|---|
| Type | Front Panel Mount |
| Poles | 8P |
| Connector Gender | Male |
| Mating Cycle | >500times |
| Model Number | M23 Connector |
|---|---|
| Application | Power ,sensor,automotive,ethernet,car Etc. |
| Gender | Male And Female |
| Connector Locking System | Screw |
| Cable Outlet | 6-10mm |
| Model Number | M23 Connector |
|---|---|
| Application | Power ,sensor,automotive,ethernet,car Etc. |
| Gender | Male And Female |
| Connector Locking System | Screw |
| Cable Outlet | 6-10mm |
| Product Name | T Type Power Waterproof Connector Cable |
|---|---|
| Termination | Screw |
| Insert Material | TPU+GF |
| Contact Material | Brass With Gold Plated |
| Overmold Material | Transparent TPU |